V sedle kola

Ferdinandova reportáž ze závodu horských kol

1000 MILES je jméno extrémního závodu na kolech, náročného, ale fantastického. Letos jsem se rozhodl ušetřit více času pro své dorůstající děti a jel jsem jen zkrácenou verzi – 500 mil (cca 844 km) za 5 dní.

Pravidla závodu jsou vždy stejná: sleduj vytyčenou trasu, spi, když chceš spát, jez, když chceš jíst a v cíli buď první. Kromě toho dávej bacha na medvědy. V jejich blízkosti nespi.

Jeli jsme z Nové Sedlice, což je na úplném východě Slovenska, do jesenického Františkova.

Organizátor nám po domluvě s národními parky umožnil průjezd pro cyklistu naprosto neuvěřitelnými místy. Nemohl jsem si pomoci a v mnohdy napjaté a vyhecované závodní atmosféře jsem zastavil a alespoň na pár minut se kochal. Československé hory jsou pro mě srdcovka. Rozkvetlé horské louky, dynamika zeleně v kontextu s výškovým přechodem hor do údolí, lesní potůčky, řeky plné mechem porostlých balvanů, v noci pak usínání pod hvězdami posetou oblohou. Byl jsem unesen, ohromen a inspirován.

Dopřejte si v průběhu léta alespoň jednu noc pod širou oblohou, byť třeba „jen“ na vaší zahradě a vypravte se jen tak s malým baťohem do míst, kam jste se vypravovali o prázdninách, když jste byli dětmi, s rodiči, prarodiči, možná jste tam jezdili na tábory. Nadechněte se vůně sena a letního lesa a třeba se vám vybaví pocity a vzpomínky, na které jste už dávno zapomněli.

Ferdinand

150 150 V sedle kola